Meer weten over een paspoort, bouwvergunning of ander gemeentelijk product?
Kijk eens bij Loket > Burgerloket.
Kunst en cultuur
Heerlen is een stad van uitersten. Het is een van de oudste steden van Nederland met de grootste Romeinse opgravingen van het land (te zien in het Thermenmuseum). Tegelijk is Heerlen een jong en moderne stad, met een grote rijkdom aan jonge monumentale architectuur. Deze tegenstrijdigheid komt voort uit de bijzondere historie van Heerlen; dankzij de florerende mijnindustrie groeide de stad aan het begin van de 20ste eeuw explosief van een landbouwdorp met slechts 7000 inwoners tot een grote, moderne stad. Heerlen werd het centrum van groei en technologische vooruitgang. Dat is door de jaren heen nooit veranderd. Nog steeds is Heerlen, als centrumstad van Parkstad Limburg, een stad met ruimte voor groei en vooruitgang. Op het gebied van techniek en technologie en zeker ook als het gaat om kunst en cultuur.

Urban Culture
'Urban' is in. Van urban dance tot urban park en urban culture: allerlei zaken die met de (grote) stad te maken hebben krijgen sinds kort het label 'urban' opgeplakt. Maar toen dat label voor het eerst in zwang raakte, werd er minder kwistig mee omgesprongen. Het diende als aanduiding voor die uitingen van de jongerencultuur die op straat zijn 'uitgevonden'. De 'urban arts' omvatten graffiti, breakdance, streetdance, hiphopmuziek en varianten daarvan; de 'urban sports' onder andere skateboarding, BMX en panna (straatvoetbal). Over deze kunsten en sporten van de straat gaat `Being urban in Parkstad Limburg'. De ontwikkeling van de urban arts & sports wordt gezien als een vitaal onderdeel van de hedendaagse jongerencultuur en een belangrijk onderwerp van overheidsbeleid op het gebied van cultuur, welzijn, sport en onderwijs.
Glaspaleis Heerlen
Van de 1000 belangrijkste architectuurmonumenten van de 20ste eeuw staan er dertien in Nederland. Eén daarvan is het Glaspaleis uit 1933-1935 van architect Frits P.J. Peutz. Na een ingrijpende renovatie in 2000-2003 o.l.v. de architecten Jo Coenen en Wiel Arets 2003 is het Glaspaleis, vroeger een warenhuis, in gebruik als cultureel centrum. Vijf culturele instellingen - Filmhuis De Spiegel, Muziekschool Heerlen, Openbare bibliotheek Heerlen, Stadsgalerij Heerlen en architectuurcentrum Vitruvianum - werken aan een boeiend en veelzijdig programma. In het gebouw is dan ook alle dagen van de week iets te zien, te beluisteren, te beleven. In het Café en het Restaurant kunt u bovendien heerlijk eten.
Theater HeerlenIn het voorjaar van 2007 heropende Theater Heerlen na een zeer omvangrijke renovatie zijn deuren voor het publiek. Al bij de eerste opening van het theater in de jaren '60 was het gebouw van de architecten Peutz en Bijvoet geliefd bij vele Nederlandse gezelschappen: vanwege de vooruitstrevende technische installaties maar vooral toch ook vanwege die romantische theaterzaal. Het nieuwe Theater Heerlen mag zich meteen scharen bij de 5 beste stadstheaters van Nederland. De mogelijkheden zijn ongekend. Elke voorstelling, van het grootste internationale symfonieorkest tot de kleinste one-man-show, kan op één van de vijf podia in Theater Heerlen terecht.
Cultuurhuis Patronaat Heerlen
Het Cultuurhuis Partonaat Heerlen aan de Sittarderweg in Heerlen heeft een veelbewogen geschiedenis achter de rug. In de hoogtijdagen van vorige eeuw, vanaf de jaren `20 tot en met de jaren '60, was het dé ontmoetingsplek voor vele Heerlenaren. Deze functie heeft het gebouw van architect Jos Wielders, bijna 100 jaar later opnieuw. Het onlangs gerenoveerde Cultuurhuis Partonaat Heerlen beschikt over een intieme zaal met 224 zitplaatsen, een foyer en een theatercafé voor kleinere optredens en twee repetitieruimtes. Het ideale podium voor de amateurskunsten in Heerlen.
De nieuwe Nor
De Nieuwe Nor is het poppodium van Heerlen. Elk weekend staat hier een nieuwe act op het grote podium. Alle mogelijke genres van punkrock tot r&b en van gothic tot soulfunk passeren hierbij de revue. Live on stage gebracht door zowel lokaal en regionaal talent als door nationale en zelfs wereldacts.
Architectuur in Heerlen
Naast historische monumenten, is in Heerlen een omvangrijke collectie jonge monumentale bouwkunst (vanaf de 20e eeuw) én moderne architectuur te zien. Architectuurcentrum Vitruvianum stelde architectuurwandelingen samen die langs verrassend mooie plekjes en gebouwen in en rond het centrum van de stad voeren. Er is uitleg over het rijke oeuvre van beroemde architecten als Peutz, Stuijt, Wielders en Holt en van recentere tijd, Coenen en Arets. Oude schatten worden beschreven. En wat minstens zo leuk is, de wandelaar wordt gewezen op panden of elementen van panden die anders misschien helemaal niet zo gauw opvallen. Zo zijn er ook wandelingen die langs de monumenten in Heerlen of kunst in de openbare ruimte voeren. De gidsen zijn verkrijgbaar bij de balie van o.a. de VVV en Glaspaleis Heerlen.
Musea
De bijzondere geschiedenis van Heerlen en Parkstad Limburg komt ruimschoots aan bod in diverse musea in de regio. Heerlen kent twee historische musea: het Thermenmuseum en Kasteel Hoensbroek. Voor genealogie of inzage in oude archieven kunt u terecht in Rijckheyt, centrum voor regionale geschiedenis. Het mijnverleden herleeft in het Nederlands Mijncentrum, bij de schacht van de voormalige staatsmijn Oranje Nassau I. Moderne kunst is ten slotte te zien in Kunstencentrum Signe aan de Willemstraat. En in steeds wisselende tentoonstellingen in de Stadsgalerij Heerlen, het museum voor hedendaagse schilderkunst in het Glaspaleis Heerlen.